Správna hrúbka izolácie - Domovik

Správna hrúbka izolácie

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Správna hrúbka izolácie

Aká je správna hrúbka izolácie v skutočných pasívnych domoch? Koľko izolácie dať na múry, koľko do podlahy a koľko do strechy?

chyby stavby

Chceli by sme sa s vami podeliť o niečo, čo sme si všimli a mohlo by vás prekvapiť!

Viete, že veľa ľudí sa viac bojí teplej zeme pod domom (celý rok okolo 15⁰C) ako ľadového vzduchu v zime (napríklad -15⁰C) alebo horúceho slnka v lete (teplota rozpálenej strechy je okolo 70-90⁰C)? 

No my si kladieme otázku, prečo sa ľudia tak boja tej príjemnej hliny, keď jej teplota je len o asi 6⁰C nižšia ako v interiéri našich domov.

chyby stavby

Keď je vonku 15⁰C, niektorí z nás vôbec nekuríme v domoch. Ale čo sa stane, keď je táto príjemná teplota pod domom? Všetci sa zrazu panikárime a pod podlahu si dávame 20 cm polystyrénu!

V lete môže byť rozdiel teplôt medzi interiérom a teplotou strechy aj okolo 60⁰C! To je desaťkrát viac ako rozdiel medzi interiérom a tou "chladnou" hlinou pod domom v zime. A aj napriek tomu si nedávame desaťkrát viac izolácie. A ani na steny, kde je v zime rozdiel teplôt 36⁰C, si nedávame šesťkrát viac izolácie.

No a teraz sa zamyslime spolu, ako by to vyzeralo, keby sme si zvolili presne takéto pomery: základy 1x, steny 6x, strecha 10x.

polystyrén - zateplenie rodinného domu

Ak by sme si v prípade paniky pred chladnou zemou (ktorá je v skutočnosti teplá) dali 20 cm polystyrénu do podlahy, tak do stien by sme si mali dať cca 80 cm a do strechy až 200 cm, aby to malo nejakú logiku, no nie?

Samozrejme, k takýmto extrémom vás nenabádame a dúfame, že to nikto nespraví... 

Chceme však tým povedať, že ak v stene nám stačí 20 cm izolácie, tak potom touto logikou v podlahe je to len 10 cm a v streche by sme mali mať až 80-100 cm.

chyby stavby

Z toho vyplýva, že v praxi sa podceňuje izolácia v streche! A preceňuje sa v podlahe...

Ak si niekto dá napríklad pultovú strechu spojenú s ľahkým krovom alebo aj napríklad sedlovú strechu, kde obytné podkrovie je priamo pod strechou a do strechy dá ako izoláciu napríklad 40 cm minerálnej vlny, tak táto situácia môže byť najmä v lete veľmi nevýhodná, až fatálna.

Veľký problém majú hlavne strechy, kde je priamo obytná časť pod strechou a chýba obrovská medzera medzi izoláciou a krytinou, ako napríklad u sedlovej strechy s neobytným podkrovím, ktorá vie zabrániť tomu, aby obrovské teploty strechy prenikli veľmi jednoducho do interiéru domu.

Túto medzeru teoreticky vieme suplovať ešte aj napríklad materiálmi s veľkou mernou tepelnou kapacitou, ktoré čiastočne zabránia resp. spomalia prestup tepla do interiéru (napríklad betónová stropná doska alebo tepelná izolácia s veľkou mernou tepelnou kapacitou ako napríklad drevovlákno).

No a čo sa týka preceňovania izolácie v podlahe, ktorá sa dáva zbytočne hrubá a nie je potrebné ju mať takú hrubú?

Za predpokladu, že je sokel spravený správne, tzn. končí aspoň 60 cm pod úrovňou terénu a neexistuje možnosť, ako by sa chlad dostal pod dosku (u 80% stavieb to nie je správne zhotovené - ale to je už téma opäť iná, ktorú sme omieľali už mnohokrát), tak pod doskou by bola všade celoročne konštantná teplota cca 15 stupňov. V takom prípade by sme v zime nemali extra čoho sa obávať a v lete by nám táto teplota dokonca pomohla dom "dochladiť".

stavba rodinného domu

Výsledok je teda taký, že netreba podceňovať izoláciu v streche a určite na ňu pridať, takisto pridávať aj na mernej tepelnej kapacite strechy, ak je možné a správne navrhnúť celú konštrukciu a skladbu. Ale zase na podlahe to netreba zbytočne preháňať a zbytočne preplácať za izolácie, ktoré sú nám viac na škodu ako na pomoc.

Veríme, že tieto informácie Vám pomôžu nájsť správne smerovanie a správne opatrenia a dosiahnuť tak optimálnu tepelnú pohodu vo svojom dome. Jedná sa však o tému komplexnú a preto návrhu konštrukcií by sa mal venovať iba človek, ktorý tomu naozaj rozumie (pozor, nie vždy to je projektant :-) ). Ak máte teda akékoľvek otázky, neváhajte sa nám ozvať, radi Vám budeme nápomocní.

Tešíme sa na spoluprácu s Vami!

stavba rodinného domu

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím spočítajte 4 a 7.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov