Financovanie výstavby rodinného domu hypotékou
FINANCOVANIE STAVBY
Financovanie výstavby rodinného domu hypotékou

Prečo pravdepodobne nedostanem všetky peniaze na výstavbu rodinného domu z hypotéky?
Národná banka Slovenska reaguje na pokračujúci nárast zadlženia slovenských domácností, cieľom je zabrániť tomu, aby si ľudia brali príliš vysoké úvery vzhľadom na ich príjmy, čo by v prípade zvýšenia úrokov mohlo ohroziť ich situáciu.
Čo sa pri hypotékach menilo od 1.1.2020?
Menia sa podmienky takzvaného ukazovateľa LTV (loan to value), ktorý banky musia rešpektovať pri schvaľovaní úverov. Tento ukazovateľ určuje koľko maximálne percentuálne z hodnoty nehnuteľnosti, ktorou ručím môžem dostať ako úver. Pri hypotékach na výstavbu rodinných domov je to dnes štandardne 70-80% z hodnoty domu (závisí to najmä od lokality). To znamená, ak chcem stavať dom, ktorého budúca hodnota po dostavaní bude napr. 100 000 banka mi dá maximálne 70 000 hypotéku. V takomto prípade pri výstavbe je dobre mať rezervu minimálne zvyšných 30 % tzn. 30 000 EUR.
Ďalej sa mení rezerva z príjmu, ktorú musím mať. Výška splátky úveru bude môcť od roku 2020 dosiahnuť maximálne 60 % čistého príjmu žiadateľa, a to už po odrátaní životného minima a nákladov na členov rodiny a ostatných záväzkov.

Ako získam, čo najlepší hypotekárny úver?
Určite je potrebné brať do úvahy všetky tieto hore spomenuté atribúty ako aj výšku úrokovej sadzby v banke, ďalšie poplatky či už za tranže, vedenie účtu alebo rôzne ďalšie produkty, ktoré bude banka vyžadovať k hypotéke a podmieni nimi svoju úrokovú sadzbu. Buď si to viem všetko relevantné zvážiť a porovnať sám alebo odporúčame vyhľadať odborníka na danú tematiku a spoločne prejsť aké možnosti máme.
