Financovanie výstavby rodinného domu hypotékou - Domovik

Financovanie výstavby rodinného domu hypotékou

FINANCOVANIE STAVBY

Financovanie výstavby rodinného domu hypotékou

Hypotéka - rodinný dom

Prečo pravdepodobne nedostanem všetky peniaze na výstavbu rodinného domu z hypotéky?

Národná banka Slovenska reaguje na pokračujúci nárast zadlženia slovenských domácností, cieľom je zabrániť tomu, aby si ľudia brali príliš vysoké úvery vzhľadom na ich príjmy, čo by v prípade zvýšenia úrokov mohlo ohroziť ich situáciu.

 

Čo sa pri hypotékach menilo od 1.1.2020?

Menia sa podmienky takzvaného ukazovateľa LTV (loan to value), ktorý banky musia rešpektovať pri schvaľovaní úverov. Tento ukazovateľ určuje koľko maximálne percentuálne z hodnoty nehnuteľnosti, ktorou ručím môžem dostať ako úver. Pri hypotékach na výstavbu rodinných domov je to dnes štandardne 70-80% z hodnoty domu (závisí to najmä od lokality). To znamená, ak chcem stavať dom, ktorého budúca hodnota po dostavaní bude napr. 100 000 banka mi dá maximálne 70 000 hypotéku. V takomto prípade pri výstavbe je dobre mať rezervu minimálne zvyšných 30 % tzn. 30 000 EUR.

Ďalej sa mení rezerva z príjmu, ktorú musím mať. Výška splátky úveru bude môcť od roku 2020 dosiahnuť maximálne 60 % čistého príjmu žiadateľa, a to už po odrátaní životného minima a nákladov na členov rodiny a ostatných záväzkov.

Hypotekárny úver pri výstavbe rodinného domu

Príklad:

Manželia zarábajúci spolu 1500EUR s dieťaťom, bez úverov:

(1500EUR – 214,83EUR – 149,87EUR – 98,08EUR) x 0,6 = 622,332 je celková výška splátky na všetkých úveroch dokopy

Posledným nie menej dôležitým ukazovateľom je DTI (debt to income). Tento ukazovateľ určuje maximálnu výšku hypotéky z pohľadu celkových príjmov a záväzkov žiadateľa. V praxi určuje, že celková zadlženosť nesmie presiahnuť 8-násobok jeho čistého ročného príjmu. Celkovú maximálnu výšku zadlženosti dostaneme, ak čistý mesačný príjem žiadateľa vynásobíme dvanástimi a výsledok opäť vynásobíme ôsmimi.
 

Ako získam, čo najlepší  hypotekárny úver?

Určite je potrebné brať do úvahy všetky tieto hore spomenuté atribúty ako aj výšku úrokovej sadzby v banke, ďalšie poplatky či už za tranže, vedenie účtu alebo rôzne ďalšie produkty, ktoré bude banka vyžadovať k hypotéke a podmieni nimi svoju úrokovú sadzbu. Buď si to viem všetko relevantné zvážiť a porovnať sám alebo odporúčame vyhľadať odborníka na danú tematiku a spoločne prejsť aké možnosti máme.

Hypotekárny úver


V prípade záujmu o poradenstvo v oblasti financovania bývania hypotékou, neváhajte kontaktovať našich hypotekárnych špecialistov formulárom nižšie :)

Kontaktujte nás!

Prosím spočítajte 1 a 9.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov