Dotácia 8000EUR od štátu na nový rodinný dom – Kto ju vie získať… ? - Domovik

Dotácia 8000EUR od štátu na nový rodinný dom – Kto ju vie získať… ?

FINANCOVANIE STAVBY

Dotácia 8000EUR od štátu na nový rodinný dom – Kto ju vie získať… ?

Staviate alebo sa chystáte stavať rodinný dom? Po novom máte možnosť získať štedrý štátny príspevok. Ministerstvo dopravy a výstavby predložilo vláde novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, vďaka ktorej chce podporiť výstavbu rodinných domov.
Rodinný dom
1.3.2019 schválil parlament nový príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energií vo výške 8000EUR, ktorý je možné čerpať na domy postavené v triede A0. Podpora sa bude vyplácať z programu Výstavba a obnova bytového fondu, v ktorom je na každý z nasledujúcich troch rokov vyčlenených po 40 miliónov eur.
Dotácia na rodinné domy
S novým typom dotácie prišlo ministerstvo pre pomerne slabý záujem o predchádzajúci návrh na podporu zateplenia starého rodinného domu.
 
Nový príspevok Ministerstvo zdôvodňuje tým, že, aj keď stavba nového nízkoenergetického a pasívneho domu je síce finančne náročnejšia, tak práve týmto príspevkom by sa mala pre majiteľov novostavieb zvýhodniť, nevraviac o tom, že investícia do správneho zateplenia vie majiteľovi dokonca veľmi rýchlo finančne pomôcť formou nízkych mesačných nákladov, o čom svedčí aj prax.
Spotreba energií v rodinných domoch

Potreba energie na vykurovanie domu s takmer nulovou spotrebou energie je až o 90 % nižšia v porovnaní so štandardným rodinným domom.

Tieto rodinné domy zaraďujeme do energetickej triedy A0. Potreba energie na vykurovanie je v energetickej triede A0 za rok menej ako 54 kWh/m2.

Pasívne domy s takmer s nulovou spotrebou energie by nemali spotrebovať viac než 25 kWh/m2 na vykurovanie. V praxi to znamená, že u rodinného domu o veľkosti 100 m2 by sa náklady na vykurovanie mohli hýbať niekde na úrovni 15 – 30 EUR/ mesačne.

Od 31.12.2020 bude možná výstavba už len takýchto rodinných domov a budov.

Príspevok získate po dokončení domu – podmienky

Niekoľkotisícovou sumou bude rezort prispievať len na výstavbu rodinných domov s takmer nulovou spotrebou energie, od ktorých kolaudácie neprešlo viac ako päť rokov a ktoré súčastne splnia ďalšie kritériá.
 
Z dostupných informácií vyplýva,  že žiadatelia získajú 8 000€ príspevok po dokončení domu v prípade , ak rodinný dom bude vyhovovať nasledovným podmienkam:
 
·         rodinný dom musí byť určený na bývanie,
·         jeho celková podlahová plocha nemôže byť väčšia ako 200 metrov štvorcových,
·         stavba sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky,
·         dom bol skolaudovaný po 31.12.2014.
To však nie je samozrejme všetko. Rodinný dom musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie v triede A0. V praxi to znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu, tzn. musí byť postavený z vhodného materiálu, ktorý je možno dostatočne zatepliť a mal by mať určite vhodný tvar a dostatočné tepelné zisky zo slnka.
 
Pre viac informácií, ako by mal vyzerať ideálny rodinný dom, z akého materiálu by mal byť zhotovený alebo žiadosť o cenovú ponuku na výstavbu nás môžete kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára nižšie…
Martin Hopko
Martin Hopko

Spolupráca so spoločnosťou 4-YOU ma zaujala hlavne preto, lebo vidím obrovskú pridanú hodnotu pre bežných ľudí v komplexnosti služieb (vieme vybaviť všetko pod jendou strechou, tak aby sa človek nezaťažoval behaním po úradoch) a samozrejme v technológií, s ktorou sa domy realizujú. Jedná sa o technológiu, ktorá dosahuje také výsledky, aké sa iba len tak v stavebníctve nevidia.

Kontaktujte nás!

Prosím spočítajte 6 a 7.

Ísť späť

© 2023 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov