Chyby stavby - Domovik

Chyby stavby

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Chyby stavby

Máte pozemok, chcete stavať dom, no neviete, v ktorej z ponúkaných firiem pracujú skutoční profesionáli? Bojíte sa, že zaplatíte desiatky tisíc EUR na opravách a servisovaní chýb po amatéroch? Poznáme ten pocit.

chyby stavby

Nedávno sme realizovali základy na jednej stavbe v novovzniknutej stavebnej oblasti v okolí Prešova, kde, okrem našej stavby, vzniká ďalších 8 domov. Veríme, že každý jeden z majiteľov týchto domov mal záujem o to, aby jeho stavba bola zhotovená, čo najlepšie (predsa len každý jeden ju stavia pre seba, nie pre biznis). Bohužiaľ, už pri základoch sme si všimli že ani na jednej zo stavieb (okrem tej našej 🙈) nebol správne zhotovený sokel.

chyby stavby
Nesprávne zhotovený sokel pritom vedie k vysokým tepelným stratám stavby, k zvýšenému riziku tvorby plesní (najmä pri väčších mrazoch), k premŕzaniu muriva, a taktiež k vyššej vlhkosti muriva. Tá má vplyv najmä na jeho životnosť, no taktiež aj na pocit tepla v dome. Je to preto, že s narastajúcou vlhkosťou v murive klesá jeho izolačná vlastnosť, keďže mikropóry vzduchu v murive vyplní vlhkosť a voda má 4-krát horšie izolačné vlastnosti ako vzduch uzavretý v malých mikropóroch. Dôsledkom horších izolačných vlastností materiálu bude aj nižšia povrchová teplota muriva (ideálny stav je, keď je povrchová teplota steny rovnaká alebo vyššia ako teplota vzduchu), ktorá sa prejaví na užívaní domu tak, že na to aby sme murivo vysušili a cítili pocit tepla, budeme v dome musieť kúriť povedzme namiesto na 20 stupňov na 25 stupňov (aby sme dosiahli rovnaký pocit tepla).
 
Domoviku vždy vravíme, že ak v dome musíte kúriť na viac ako 21 stupňov na to, aby v ňom bola tzv. ,,trenková teplota", pravdepodobne má dom kopec chýb a niečo bolo urobené zle (napríklad spomínaný sokel).
chyby stavby

Je toho ale oveľa viac, čo na stavbách riešime, na čo iní zhotovitelia bežne zabúdajú. Ak nechcete mať hlavu plnú starostí či majstri zhotovili všetko správne a chcete mať na stavbe profi službu, kontaktuje nás. Radi vám povieme viac. 🤝

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím spočítajte 8 a 1.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov